ÜNİVERSİTE & SERTİFİKA

Ukrayna'da Üniversite

Ukrayna'da Üniersite

NEDEN UKRAYNA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

 

Ukrayna’da 312 üniversite bulunmakta olup bu üniversitelerin akademik kadroları oldukça başarılıdır.

Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Rahatlıkla denklik alınabilmektedir. Yök tarafından belirlenen uluslararası listelerde adı geçen en iyi ilk 1000 üniversiteye sahip okullarda mevcuttur.  Ukrayna’daki Üniversitelere kayıt için sadece lise diploması yeterli olup herhangi bir sınav şartı aranmamaktadır. Üniversite harçları ve yaşam giderleri açısından çok uygun olduğu için dünya genelinden çoğu öğrencinin tercih ettiği ülkelerdendir. Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık bölümleri İngilizce eğitim verilirken diğer bölümlerde Rusça eğitim alınabilir. Öğrenciler ingilizce eğitim alırken ülkenin resmi dili olan Rusçayı da günlük yaşamda kolaylıkla öğrenebilecekleri için üniversite eğitim hayatları boyunca dünyaca geçerli olan 2 dili birden öğrenme imkanına sahip olacaklardır.

Ukrayna Üniversite

Öğrenci vizesinde sıkıntı yaşanmaması açısından rahatlıkla gidilebilen bir ülkedir. Pasaport dahi olmadan çipli kimlikle giriş yapılabildiği için öğrenci aileleri açısından rahatlık sağlar. Aileler istedikleri zaman uçak biletlerini alıp kimlikle geçiş yaparak 90 güne kadar kalma imkanına sahiptir.

Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kiev,Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır. Türklere karşı son derece ılımlıdırlar. Öğrenciler ülkeye gelir kaynağı olduğu için öğrencileri rahat ettirmek açısından daha sevecen bir tavır gösterirler. Ukrayna 70 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır

Lisans Tamamlama programları ile Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

 

 

 • Vize ve Pasaporta Gerek Yok

Ukrayna da eğitim alırken ziyaretinize gelecek aile, akraba ve arkadaşlarınız pasaporta gerek duymadan Ukrayna’ya giriş yapabilirler. Türkiye’deki herhangi bir şehre gider gibi uçakla 1,5 saatte Ukrayna’ya ulaşabilirler.

 

 • Dünya Standartlarında Eğitim ve  Ucuz Maliyet
  • Ukrayna Üniversiteleri dünyanın iyi eğitim veren üniversiteleri arasında yer almaktadır. Son zamanlarda da elde ettiği başarılı çalışmalar, Ukrayna üniversitelerinin dünya standartlarında eğitim verdiğini kanıtlamıştır ve Dünyanın en iyi üniversitelerinden ilk 1000 üniversite içerisinde olan birçok üniversitesi mevcuttur. Avrupa Birliği ülkeleri tarafından denkliği kabul edilmiş ve Lizbon Antlaşmasına göre de AB ülkelerine yatay geçiş yapılabilmektedir.

 

 • Sınav Zorunluluğu Yok
  • Ukrayna Üniversitelerinde eğitim almak için Türkiye’den alınan Lise diploması yeterli olmaktadır.
  • Ukrayna da Ukraynaca , İngilizce ve Rusça olmak üzere 3 dilde eğitim mevcuttur. Eğitim almak istediğiniz dille ilgili uluslararası geçerliliği olan sınav notunuz varsa ilk yıl 6 Ay süren hazırlık sınıfı okumanıza gerek yoktur. 
  • Sınav zorunluluğu olmaması yapmak istediğiniz işle ilgili bölümleri seçmeniz açısından çok faydalıdır ve severek yapacağınız işle ilgili bölümde eğitim almak sizi oldukça motive edecektir.

 

 • Yurtdışı Tecrübesi ve Uluslararası Arkadaşlıklar
  • Ukrayna’da birçok ülkeden gelen 20 bin civarında yabancı öğrenci vardır. Birçok ülkeden arkadaşlarınız olacak, onların kültürlerini, yaşamlarını tecrübe etme şansınız olacaktır. Uluslararası çevre edinmeniz geleceğinizle ilgili iyi bir yatırım olmakla beraber ufkunuzu da açacaktır.

 

 • Uygun Fiyatlı ve Konforlu Konaklama
  • Ukrayna’da konaklama seçenekleriniz arasında Yurt, Ev kiralama, Oda kiralama gibi seçenekleriniz bulunmaktadır.
  • Ukrayna’da geçim kaynaklarından biri de konaklama olduğu için evlerin tümünde buzdolabı fırın çamaşır makinesi gibi temel ev eşyaları olmakla birlikte, çoğu ev mobilyalı vaziyettedir. Eşyaları beğendiğiniz takdirde ev eşyası probleminiz de olmayacaktır. 3-4 kişinin kalabileceği evlerin kirası 300$ - 500$ arasında değişmektedir.
  • Success Yurtdışı eğitim olarak Türkiye’den Ukrayna’daki bütün süreçlerin tamamlanmasına kadar yanınızda olacağız.
 • Ukrayna’da Eğitim Sistemi Ezbere Dayalı Değildir.
  • Ukrayna üniversitelerinde seçmiş olduğunuz bölümle ilgili sadece teorik dersler verilmemektedir. Teorik bilginin pratikte ve iş hayatında kullanılması uygulamalarla pekiştirilmektedir.

 

 • YÖK ve AB Denkliği
  • Ukrayna üniversiteleri Lizbon Antlaşmasına göre AB ülkelerinde denkliği ve bilimsel başarılarından dolayı saygınlığı olan üniversitelerdir. Dilerseniz AB ülkelerine yatay geçiş imkanı da bulunmaktadır.
  • YÖK de aynı zamanda Ukrayna üniversitelerinin denkliğini tanımakta ve sadece dilekçe ile denkliği onaylatmak yeterlidir.

 

Üniversiteler

ODESSA

Odessa Tıp Üniversitesi
Odessa Uluslararası Gumanitarni Üniversitesi
Odessa Ulusal Hukuk Akademisi
Odessa Mühendislik ve Mimarlık Akademisi
Odessa Devlet Politeknik Üniversitesi
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi
Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi
Odessa Ulusal Mechnikov Üniversitesi
Güney Ukrayna Pedagoji Üniversitesi
Odessa Çevre Üniversitesi
Odessa Ekonomi Üniversitesi
Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi
Odessa A.V. Nezhdanova Müzik Akademisi
Odessa Ulusal Telekomünikasyon Akademisi
Odessa Ulusal Gıda Teknolojileri Akademisi

 

KIEV

 Kiev Politeknik Üniversitesi
 Kiev Ekonomi ve İşletme Üniversitesi
 Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Teknik Üniversitesi
 Kiev Krok Üniversitesi
Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi
Kiev Ulusal Dil Bilim Üniversitesi
Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi

SUMY
Sumy Devlet Üniversitesi
Sumy Tarım Üniversitesi


HARKOV
Harkov Karazin Üniversitesi
Harkov Ulusal ve Uzay Üniversitesi


LVIV
Lviv Tıp Üniversitesi
Lviv Üniversitesi