ÜNİVERSİTE & SERTİFİKA

Kanada COOP, Maaşlı Staj ve Sertifika Programı

Kanada'da 2 yıl süren maaşlı staj ve sertifika eğitimi veren

Kanada'da devlet üniversiteleri veya özel kolejler tarafından uygulanan sertifika programları ile maaşlı staj programlarının birleştirildiği, yabancı öğrencilere hem eğitim hem iş tecrübesi kazandırmayı amaçlayan bir programdır Co-Op. Nitelikli olarak iş gücünü yurtdışından sağlamayı hedefleyen Kanada gibi bir ülke için de oldukça tercih edilen bir programdır. Program bilişim, işletme, yönetim, satış ve pazarlama, grafik tasarım gibi bir çok alanda eğitim ve eğitim alınan sektöre yönelik iş imkanı sunmaktadır. Program 1 veya 2 yıl olabilimektedir, ilk yılında genelde eğitim artı part-time çalışma, ikinci yılında ise full-time çalışma imkanı sağlanmaktadır. Programa kabul edilen öğrenciler, ilk gittikleri birkaç ay içerisinde işe yerleştirilmekte, ilk yıl yarı zamanlı ikinci yıl tam zamanlı olarak eğitim aldıkları alana yönelik bir işte saatlik 12-18 Kanada Doları bir ücretle çalışabilmektedirler. Program ücretleri, programı uygulayan üniversite veya kolejlere göre değişmekle birlikte 8500 Kanada Doları(Kur değeri ABD Dolarından çok daha düşüktür) 'ndan başlamaktadır.

Programın en büyük avantajı Kanada'da 2 yıl hem iş tecrübesi kazanıp hem eğitim alma imkanı sağlaması bunların yanında da para kazanmanızı sağlayarak Kanada'daki yaşam giderlerinizi karşılayabilmenizi sağlamasıdır. Eğitim bittikten sonra Kanada'da eğitim aldığınız alanda bir işe yerleşerek veya bu süre içerisinde çalıştığınız yerde kalarak veya bu süre içerisinde kurduğunuz iletişim ile anlaştığınız bir iş yerinde çalışmaya başlayarak oturum izninizi rahatlıkla uzatabilirsiniz. 2 yıl eğitim ve çalışma tecrübesi edinmiş bir öğrencinin Kanada gibi bir ülkede, bu süre içerisinde rahatlıkla iş bulması beklenmektedir.

Programa katılabilmek için, lisans mezunu olmak ve en az IELTS 5 seviyesinde İngilizce bilmek gerekmektedir. IELTS notu olmayanlar için başvuru yapacağınız kurumlar kendileri de Skype üzerinden test yapabiliyorlar. İngilizce seviyeniz yeterli ise kabul mektubu gönderirler veya önce dil okulu ardından COOP programına katılmanız için şartlı kabul verebilirler. Success Yurt Dışı Eğitimin anlaşmalı olduğu COOP programını uygulayan kurumlar hakkında bilgi almak ve detaylı görüşme yapmak için size en yakın ofisimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

 

Kanada Co-op Programları

Co-op Programı Nedir?

Kanada’da devlet okulları veya özel okullar tarafından sunulan co-op programları öğrencilere ideallerinde olan meslek ile ilgili teorik eğitimler verirken eğitimini aldıkları alanda da tam zamanlı ve ücretli staj yapma şansı tanıyor. Bu staj dönemine ise co-op dönemi adı veriliyor. Co-op döneminde öğrenciler derslerde öğrendikleri içerikleri iş hayatında pratik yaparken aynı zamanda da meslek hayatları için kendilerine çevre oluşturmuş oluyorlar. 

Programdan mezun olduğunuzda hem geçerli bir diplomanız hem de yeni mezun öğrenciler için en önemli kriter aldığınız eğitim ile ilgili iş deneyiminiz olacaktır. Bu iş deneyimi sizi diğer yeni mezunlardan ayıran en önemli kriter olabilir. Programların eğitim ve co-op süreleri ise okullara ve programlara göre değişiklik göstermektedir. İlgilendiğiniz alanlara yönelik detaylı program bilgisi için alanında deneyimli eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz. 

Programa Katılım Koşulları Nelerdir? Şartlı Kabul Alabilir Misiniz?

Kanada’da bir devlet okulu veya bir özel okulun sağladığı co-op programlarına katılabilmeniz için gereken koşullar düşünülen kadar katı ve çok değildir. En az lise mezuniyetinizin olması akademik açıdan gerekli ilk koşuldur. Lise veya üniversite diplomanız ile kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. 

Akademik yeterliliğinizi gösterdikten sonra, okullar sizden İngilizce yeterlilik belgesi de isteyeceklerdir. İngilizce yeterliliğinizi ise IELTS alarak okullara sunabilirsiniz. IELTS puanınızın ise okullara ve programlara değişiklik göstermekle birlikte 5.0 ve 6.5 bantları arasında olması yeterlidir. Genellikle özel okullar IELTS puanı istemeden de öğrencilere kendi İngilizce sınavlarını yapabilmektedir. Eğer İngilizce yeterliliğini de gösterirseniz okullar tarafından programa katılmaya hak kazanmış olursunuz. Ancak bu kriterlerin haricinde Kanada hükümetinin yüksek öğrenim programına katılacak öğrenciler için zorunlu tuttuğu Wonderlic Test’ini de almanız gerekiyor. Wonderlic testi basit mantık sorularını içeren bir testtir. Çoğu okul testi almadan önce öğrenciye örnek bir test göndermektedir. 

IELTS puanınız yeterli olmadı veya okulun size yapmış olduğu İngilizce sınavını geçemezseniz okullar size şartlı kabul imkânı da sunuyor. Şartlı kabulünü aldığınız okulun anlaşmalı olduğu bir dil okulunda sizin için gerekli görülen sürede İngilizce eğitimini tamamladığınızda ve istenilen seviyeye geldiğinizde programa direk geçiş yapabilirsiniz. Bu seçenek öğrencilerin genellikle seçtiği bir yol oluyor diyebiliriz. Dil okulunda İngilizce eğitimi alırken Kanada’ya ve şehre alışan öğrenciler aynı zamanda diploma eğitimi alacakları programa yönelik akademik çalışmalarda da bulunuyor, öğretmenleri ve danışmanları tarafından akademik ilerleyişi takip ediliyor. Öğrencilerimizin yurtdışı eğitim hayatları boyunca ise Success Yurtdışı Eğitim danışmanları onlara istekleri doğrultusunda yol göstermeye ve yardımcı olmaya devam ediyor. 

Hangi Bölümler Var?

Birçok alanda kariyer hedefinize uygun co-op programı bulabilirsiniz. İşletme, Pazarlama, Ekonomi, Dış Ticaret, Müşteri İlişkileri, İnsan Kaynakları, Turizm, Aşçılık gibi alanların yanı sıra birçok mühendislik alanında lisans diplomanızı daha kıymetli hale getirecek Proje Yönetimi gibi alanlarda da programlar bulabilirsiniz. Lisans mezunu olan öğrenciler kariyer hedefleri doğrultusunda lisans alanları ile kullanabilecekleri programları tercih ediyorlar. Örneğin Türkiye’de Ekonomi okuyan bir öğrenci Dış Ticaret veya İşletme co-op programlarına katıldığında Türkiye’deki kariyerini çok daha ilerlere taşıyabiliyor veya Kanada’da kariyerine daha iyi şartlarda devam edebiliyor.

Özel Okul ve Devlet Okulu Arasında Ne Fark Var?

Öncelikle tahmin edilenin aksine Kanada’da veya diğer ülkelerde uluslararası öğrenciler için özel okullar devlet okullarından daha uygun fiyatlarda eğitimler sunuyor diyebiliriz. Bunun öncelikli sebebi ise devlet okulları ve özel okulların öğrenciye sağladıkları imkanlar. Aslında her ikisi de öğrencilere paha biçilemez kariyer fırsatları sunuyor ancak Kanada hükümeti devlet okullarından mezun olan uluslararası öğrencilere programları bittiğinde 3 yıla kadar oturum ve çalışma izni veriyor. Özel okuldan mezun olan öğrenciler de eğitimleri bittikten sonra Kanada’da yaşamaya ve çalışmaya devam edebilirler ancak kendilerine sponsor olabilecek bir işveren bulmaları veya tekrar bir eğitim programına başlamaları gerekir. Co-op programından mezun olan öğrenciler için aslında özel veya devlet okulunda eğitim almış olmaları eğer kendilerini eğitim ve co-op dönemi boyunca kanıtlamış, iş hayatında çevre edinmiş öğrenciler için çok bir fark yaratmıyor diyebiliriz. Çoğu öğrenci özel okuldan veya devlet okulundan mezun olduktan sonra kolaylıkla iş bulabiliyor. Eğitim programlarının staj içermesinin en önemli avantajı da bu noktada devreye giriyor diyebiliriz. Çoğu özel okul co-op döneminde öğrencilere maaşlı staj garantisi vermektedir. Bu okullar hakkında ayrıntılı bilgi için alanında deneyimli eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz. 

Program Maliyetleri, Konaklama ve Vize İşlemleri Hakkında

Bölümlere ve program süresine göre değişiklik göstermek üzere özel okulların co-op programlarının ücreti 4000CA$’dan başlayarak 15,000CA$’a kadar çıkabiliyor. Özel okullarda dört aydan iki yıla kadar süren programlar bulabilirsiniz. Devlet okullarında ise yıllık ücretler üzerinden değerlendirme yapabiliriz. Devlet okullarında ise programların yıllık ücretleri 10,000CA$’dan başlayarak 35,000CA$’a kadar çıkabiliyor. Devlet okullarında programlar genelde bir veya iki yıllık oluyor. 

Konaklama seçeneklerinde ise yurt, aile yanı, paylaşımlı öğrenci evleri vardır. Dilerseniz okulun sağladığı konaklamalarda kalabilir, dilerseniz kendi bulduğunuz konaklamalarda kalabilirsiniz. Şehirden şehire ve konaklama türüne göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama konaklama ücreti aylık 400CA$ ve 800CA$ arasında değişiklik gösterebilir. 

Vize işlemleri için ise en önemli kriterlerden biri bu program için yeterli motivasyona sahip olup olmadığınız. Niyet mektubunuzda bu programa katılma amacınızı iyi bir şekilde açıklamanız gerekiyor. İkinci kriter ise maddi birikiminiz. Katılmak istediğiniz programın toplam ücreti ve program süresince sizin Kanada’daki yaşam masraflarınızı karşılayabileceğiniz maddi kaynağı bankanızda göstermeniz gerekmekte. Eğer programınız bir yıldan uzun ise ilk etapta bir yıllık miktarı göstermeniz yeterli olacaktır. Öğrencilerimizin vize sürecini en iyi ve sorunsuz geçirmeleri adına bu süreç deneyimli danışmanlarımız tarafımızdan yönetilmektedir.