ÜNİVERSİTE & SERTİFİKA

KANADA'DA STAJ PROGRAMI

Kanada'da 2 yıl süren maaşlı staj ve sertifika eğitimi

Kanada'da devlet üniversiteleri veya özel kolejler tarafından uygulanan sertifika programları ile maaşlı staj programlarının birleştirildiği, yabancı öğrencilere hem eğitim hem iş tecrübesi kazandırmayı amaçlayan bir programdır Co-Op. Nitelikli olarak iş gücünü yurtdışından sağlamayı hedefleyen Kanada gibi bir ülke için de oldukça tercih edilen bir programdır. Program bilişim, işletme, yönetim, satış ve pazarlama, grafik tasarım gibi bir çok alanda eğitim ve eğitim alınan sektöre yönelik iş imkanı sunmaktadır. Program 1 veya 2 yıl olabilimektedir, ilk yılında genelde eğitim artı part-time çalışma, ikinci yılında ise full-time çalışma imkanı sağlanmaktadır. Programa kabul edilen öğrenciler, ilk gittikleri birkaç ay içerisinde işe yerleştirilmekte, ilk yıl yarı zamanlı ikinci yıl tam zamanlı olarak eğitim aldıkları alana yönelik bir işte saatlik 12-18 Kanada Doları bir ücretle çalışabilmektedirler. Program ücretleri, programı uygulayan üniversite veya kolejlere göre değişmekle birlikte 8500 Kanada Doları(Kur değeri ABD Dolarından çok daha düşüktür) 'ndan başlamaktadır.

Programın en büyük avantajı Kanada'da 2 yıl hem iş tecrübesi kazanıp hem eğitim alma imkanı sağlaması bunların yanında da para kazanmanızı sağlayarak Kanada'daki yaşam giderlerinizi karşılayabilmenizi sağlamasıdır. Eğitim bittikten sonra Kanada'da eğitim aldığınız alanda bir işe yerleşerek veya bu süre içerisinde çalıştığınız yerde kalarak veya bu süre içerisinde kurduğunuz iletişim ile anlaştığınız bir iş yerinde çalışmaya başlayarak oturum izninizi rahatlıkla uzatabilirsiniz. 2 yıl eğitim ve çalışma tecrübesi edinmiş bir öğrencinin Kanada gibi bir ülkede, bu süre içerisinde rahatlıkla iş bulması beklenmektedir.

Programa katılabilmek için, lisans mezunu olmak ve en az IELTS 5 seviyesinde İngilizce bilmek gerekmektedir. IELTS notu olmayanlar için başvuru yapacağınız kurumlar kendileri de Skype üzerinden test yapabiliyorlar. İngilizce seviyeniz yeterli ise kabul mektubu gönderirler veya önce dil okulu ardından COOP programına katılmanız için şartlı kabul verebilirler. Success Yurt Dışı Eğitimin anlaşmalı olduğu COOP programını uygulayan kurumlar hakkında bilgi almak ve detaylı görüşme yapmak için size en yakın ofisimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.